Jdi na obsah Jdi na menu
 


kenzo

22. 7. 2007

Cesta ke splnění jeho snu nebyla zrovna lehká. Vyrůstal se svými šesti sourozenci ve vesničce Hjógo v Japonsku. Jeho otec, majitel čajovny, a matka nesdíleli jeho nadšení pro svět módy. A ani samotná polovina 20. století nebyla příznivá pro návrháře muže. Takada se svého snu vzdát nechtěl a začal se živit sám. Ačkoli začal studovat lingvistiku na Univerzitě v Kóbe, po první semestru se přihlásil na módní školu Bunka Gakuen v Tokiu.

Jeho vytrvalost a odhodlání se mu rozhodně vyplatila. Psal se duben roku 1970, dějištěm bylo hlavní město módy Paříži, konkrétně Takadův butik Jungle Jap, ve kterém představil svou první módní přehlídku. Byla to alchymie Orientu a Západu. Kombinace barev, textur a nápadů. Jeho první návrhy jako i módní přehlídka nabízely velkolepý pohled na svět plný úžasu a kuriozit. V té době mladý jednatřicetiletý začínající návrhář ještě zdaleka netušil, že jeho jméno ponese nejen oblečení, ale i celá řada doplňků, parfémů a prádla.

Své módní show dokázal vždy skvěle okořenit nejen samotnými modely, ale i doprovodnými představeními. Nedílnou součástí těchto přehlídek byla vystoupení artistů na hrazdě, kabaretů či zápasníků v ringu. Nechyběly ani koně a orchestr. Atmosféra celé show byla mnohdy dokreslena velkolepým ohňostrojem. Úchvatné přehlídky s nápaditou choreografií byly základem pro představení světu ještě úchvatnějších modelů.


Takada přišel s inovací módy, začal používat nové techniky. Skvěle mu k tomu posloužil tradiční japonský oděv – kimono, dále úplety, asijské košíky, kůže a další, na tu dobu, neobvyklé materiály. Nadaný návrhář pronikl do světa Haute Couture a stal se jednou z velkých postav pařížské módy.


Inspirací mu vždy byl život, příroda, volnost, humor. Kenzovy kolekce jsou plné barev, číší z nich energie, nádech snů a vitalita. Žena podle Takady je jako pohádková princezna, skrývá se v ní veselost, přirozenost a nenápadnost, je velice smyslná a moderní, ale zároveň elegantní. Muž je nenucený, elegantní, vyzařující pohodu a taktéž veselý a plný chuti do života.


Nejen návrhářovy kolekce, ale i samotného návrháře, si zamiloval celý svět. Všichni obdivovali jeho radost ze života, kreativitu, veselost. Proto bylo pro každého velkým šokem, když v roce 1999 oznámil na své poslední přehlídce svůj odchod ze světa módy. Přítomní hosté oněměli nad nečekanou zprávou, nechápali z jakého důvodu se návrhář takto rozhodl. Jak se říká: „V nejlepším se má přestat“ a možná se i on řídil tímto pořekadlem. Jeho vášní bylo cestování a tomu se teď chtěl věnovat. Takada se nedal zahanbit a rozloučil se jako opravdový král. Jeho přehlídka doprovázená projekcemi a vystoupeními tanečníků sklidila obrovský úspěch. Dva a půl tisíce pozvaných hostů neskrývalo svůj obdiv a nekonečně dlouho tleskalo mistru vysoké krejčoviny.FOTOGALERIE
Strana 1/3<< zpět      |      další >>
FOTOGALERIE

V témže samém roce byl Kenzo oceněn cenou, která se uděluje špičkovým módním návrhářům a stylistům, kteří získali mezinárodní uznání. Kenzo cenu „Time for Peace“ v oboru módy přebíral v módní metropoli New York. Za třicet let své práce, uskutečňování a prožívání svého snu si získal srdce nejednoho člověka. Jeho přirozenost a bezprostřednost byla okouzlující.

Po Kenzově odchodu se dámské módy ujal Ital Antonio Marras. Pánská móda byla svěřena do rukou dánského návrháře Roye Krejberga. Oba pánové se snaží v duchu Kenzova snu navrhovat módu s veselým a radostným stylem, s touhou žít. A i nadále spojují prvky japonské a evropské kultury.

Takada přestal aktivně řídit společnost Kenzo v roce 1999. Nynější elegantní a nespoutaná značka Kenzo patří do luxusní skupin LVMH (Louis Vuitton, Moet, Hennesy). Na celém světě působí ve 28 zemích a má více než 270 butiků

Takada také ve Francii uvedl jako první japonský návrhář na trh své parfémy. Nový závan svěžesti vnesl i do světa vůní. Porušil tak tradiční pravidla, jeho parfémy jsou něžné a plné květin.

Takada Kenzo se zapsal nezapomenutelně do dějin světové módy. Jeho životní příběh plný módy a vůní si můžeme užívat v každé jeho kolekci, v každém modelu, v každém detailu.


Zdroj fotogalerie: Style.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář