Jdi na obsah Jdi na menu
 


naznama ale good

22. 7. 2007
Ivana Follová, česká výtvarnice a módní návrhářka. Její začátky ale s oděvní tvorbou neměly vůbec nic společného. Vystudovala matematicko-fyzikální gymnázium v Praze a pracovala v Ústavu racionalizace ve stavebnictví, později absolvovala Školský ústav umělecké výroby, kde získala přehled o krajkách, gobelínech, starých technikách i restaurování. Po třech letech studia získala svou druhou maturitu a od té doby se věnuje módnímu návrhářství. Zabývá se tvorbou kostýmků či šatů, které pak vděčně nosí takové hvězdy a především osobnosti, jako je herečka Bára Štěpánová, operní pěvkyně Dagmar Pecková či Vlasta Chramostová, protože si uvědomují, jakou nevyčíslitelnou hodnotu mají například hedvábné šaty ručně barvené a vzorované právě touto návrhářkou. Vždyť například navrhla ručně barvenou oponu Stavovského divadla pro představení Kouzelná flétna v roce 2000 nebo jsme mohli obdivovat v rámci festivalu Opera Praha Open Air její kostýmy k Verdiho opeře Rigoletto.


Ivana Follová si otevřela svůj první oděvní ateliér v roce 1981 a s tím vznikla značka If. V této době vlastní tři oděvní galerie - jednu ve vyhlášeném lázeňském středisku Karlových Varech a dvě v samém centru historické Prahy. Galerie v Ungeltu je největší galerií v Praze, která spojuje oděv a užité umění. Ve svých obchodech však Ivana Follová nenabízí jen okouzlující eleganci večerních toalet, pohodlí ručně barvených hedvábných modelů a originální design moderní městské módy, ale také šperky, kabelky, pásky, bytový design a keramiku od známých českých výtvarníků. V 80. letech navrhuje kostýmy a scénu pro rockové kapely Framus 5 Michala Prokopa a 5P Luboše Pospíšila a obléká hvězdy jako je Věra Galatíková, Simona Stašová a Petra Janů.

Mezi léty 1979-85 se každoročně zúčastňuje legendárních přehlídek na pražské Bertramce. A do roku 1989 ve svém ateliéru pořádá dvakrát do roka jedinečné módní přehlídky a prodejní výstavy předních českých návrhářů a výtvarníků (např. Z. Křížek, N. Smetanová, L. Rochová, K. Pittlová a další).


Jako jediná česká návrhářka mohla svou tvorbu předvést na pařížského veletrhu Pret-a-porter. Rok poté, 1995, uvedla netradiční kolekci pro dámy s velikostmi S a XXL. Několik let zahajovala filmový svátek Febiofest svou módní přehlídkou. V roce 1998 zahajuje provoz if... Art & Fashion Gallery. Pro své módní přehlídky si vybírala netradiční místa, jako třeba Břevnovský klášter za účasti pěvkyně Dagmar Peckové.

Některé její přehlídky byly speciálně určeny pro V.I.P. klienty, například ta, která byla doplněná diamantovými šperky, představená pro zákazníky z pražských hotelů Marriott a Renasissance nebo přehlídka pro Royal Diplomatic Club v hotelu Holiday Inn.

V roce 2005 se účastnila projektu na charitativní akci ve prospěch UNICEF "Adoptuj panenku a zachráníš život dítěte". Nedávno jsme měli možnost vidět její originální přehlídku pro podzim/zima 2006 v pražském Ungeltu, s použitím digitální technologie přenesené na látku a inspirací ve fotografiích drsné Aljašky.


Své modely vytváří návrhářka zejména z přírodních materiálů, především z hedvábí, které vlastnoručně barví. Každý model se značkou "if..." je originál. Při výrobě ve vlastní dílně Ivana Follová osobně dohlíží na perfektní řemeslné zpracování. Ve vzdušných kreacích kombinuje inspirace různými etnickými vlivy (často pracuje s japonskou fazónou kimon) se středoevropskými prvky folklóru. Oděvní tvorba Ivany Follové, v níž se zrcadlí autorčin zájem o filmové a divadelní kostýmy, je oblíbená v uměleckých, politických a podnikatelských kruzích.

Ivana se celou svou kariéru řídí mottem, že každá žena si zaslouží být hýčkána luxusními oděvy dokonale padnoucího střihu, neopakovatelnými barvami či hebkými materiály, které něžně pohladí. A to je vidět podle její stále rostoucí klientely. Její značka if je zárukou kvality a originálního zpracování šatů, jež dokáží podtrhnout krásu každé z nás.

Zdroj fotogalerie: ifart.cz

FOTOGALERIE

Modely Ivany Follové

Ivana Follova2001Ivana Follova2002Ivana Follova2004Ivana Follova2006
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář