Jdi na obsah Jdi na menu
 


sexy libanon

22. 7. 2007

Nehledě na určitý konzervativismus siluety, její šaty byly výjimečné díky bohaté výšivce a kontrastu, který vynikl na snědé pleti herečky. Byly prohlášeny nejhezčí róbou na večírku. Povídá se, že toho večera americké televize demonstrovaly výtvor Saaba celkem 331 vteřinu. (Pro srovnání, miláček Hollywoodu Giorgio Armani „obdržel“ pouze 130 vteřin televizního času).

Avšak tento úspěch nelze považovat za náhodný. Saab tvoří oblečení již více jak 20 roků. Mezi jeho zákazníky patří monacká princezna Stefani, jordánská královna Rania, filmové hvězdy Sharon Stone, Mena Suvari a Calista Flockhart.


Začátek Elieho kariéry nebyl snadný – jemu se nedostalo formálního vzdělání v módě, navíc v jeho vlasti – v Libanonu – muži a móda jaksi nešli dohromady. Ze začátku šil oblečení pro členy své rodiny. Svůj ateliér se designer rozhodl otevřít v podmínkách pokračující občanské války, několikrát musel přerušit svou práci. Je možné, že právě tyto nesnáze ovlivnily jeho styl, kdy se vydal po ověřené cestě a zdržel se výstřelků. Ve všech jeho kolekcích couture jsou početně zastoupeny pohádkové svatební šaty.


V roce 1997 se Saab poprvé se účastní římského týdne Alta Moda. Organizátoři mu nabídli účast na přehlídce poté, co se seznámili s jeho kolekcemi v Paříži a ve Švýcarsku na soukromých módních přehlídkách. Saab se stal prvním zahraničním účastníkem v dějinách týdne a sklidil úspěch. V květnu 2003 Francouzská Federace Módy, nejprestižnější organizace módního průmyslu v Evropě, nabídla Módnímu Domu Elie Saab plnoprávné členství. A již měsíc poté designer potvrdil správnost tohoto rozhodnutí: představil v Paříži jednu ze svých nejkrásnějších kolekcí. Bohatá paleta barev, lesklý, ručně vyšívaný šifon, zlaté mince jako ozdoba: v této kolekci vzájemně propojil staré tradice krejčoviny a evropskou jemnost – varianta bez prohry pro aristokracii starého světa. I když reakce na jeho přehlídku byly kritické – kolekci považovali za příliš komerční, tradiční a vulgární – pro obecenstvo, které již bylo unaveno přímým stylem Armaniho na rozličných slavnostech, představovaly Saabovy šatydo určité míry svěží vánek.


V kolekcích Elieho Saaba se orientální exotika mísí se západním stylem oblékání a etnické motivy jsou velmi současné. Bohaté lesklé látky, skvělý design – to všechno přilákalo na jeho stranu sympatie rodinných příslušníků noblesních rodin na Blízkém Východě, jejichž počet neustále se zvyšuje, čímž roste jeho solidní a pevná základna pro budoucí práci.

Jeho kolekce se nesou v duchu princeznovských šatů, ale dobře nositelných modelů. Takové, aby je ráda žena nosila a byly jí pohodlné. Kdybychom hledali někoho z českých návrhářů blížícího se stylem a svými modely, tak by to byla Blanka Matragi. Blanka už dlouhá léta žije v Libanonu, tak bychom v tom možná mohli hledat nějakou spojitost. Oba dva se snaží ženy udělat krásné a vede se jim velice dobře. Elie v Hollywoodu a Blanka u královských rodin.


Dnes má Saab showroom v Paříži, Milánu, Bejrútu, butiky ve Francii a Americe. Jeho linie pret-a-porter se vyrábí v Itálii.

Na západě Saab dosáhl takového úspěchu, jenž nemá obdoby mezi designery z Blízkého Východu. Ve vlasti na něj nezapomínají – v roce 2003 se stal „Manažerem roku“ a obdržel medaili Rytíře národního řádu Cedru (Knight of the National Order of the Cedar).

FOTOGALERIE

Kolekce Podzim/Zima 2006

Strana 1/5<< zpět      |      další >>
FOTOGALERIE

Které šaty už jste viděla na Oscarech?


I ve své první kolekci z řady pret-a-porter: kalhotové kostýmy, krátké šaty, sukně s volány a přiléhavé blůzky – jde tradiční cestou. I když toto oblečení je určeno pro všední šatník, není tak jednoduché. Elie Saab by asi stěží vytvořil jednoduché a nenápadné modely..Měnit styl, který se za ta léta stal kultovním, by nebyl ten nejrozumnější nápad. Elie Saab tvoří oblečení pro ty pravé ladies, které by si nedovedly představit svůj každodenní šatník bez glamouru a luxusu.

Elie Saab zůstává pořad věrný svému firemnímu stylu - žádné revoluční změny, žádné snahy dovést obecenstvo k euforii nějakými nečekanými změnami či minimalismem. Kaskády drahé látky, luxusní zdobení, četné volánky, či sklady, tančící linie a jemné siluety, průhledné síťované látky a intrikující asymetrie – každoročně Saab neomylně sází na šik, ženskost a vytříbenost.

Vosí pas, klasické barvy jako černá a bílá, propracované střihy, vzdušné materiály, aplikace. To vše spojuje novou kolekci večerních šatů Eliho Saaba.

Zdroj fotogalerie: Style.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář