Jdi na obsah Jdi na menu
 


znama ceska v zahranici

22. 7. 2007

Módní návrhářka Blanka Matragi je pojmem pro všechny, kdo se zajímají o módu a především o módní tvorbu českých návrhářů, kteří prorazili i za hranicemi České republiky. 22. září proběhne v Praze v Obecním domě velkolepá přehlídka a výstava k 25. výročí její umělecké tvorby. Za celé období stačila vytvořit řadu překrásných modelů, zorganizovat nespočet přehlídek doma i v zahraničí, pustit se do navrhování broušeného skla a také prožít kruté doby ve válkou zmítaném Libanonu, kde žije a pracuje se svým mužem Dr. Ing. Makramem Matragim.

Blanka Matragi pochází z velice skromných poměrů a od dětství si byla zvyklá vystačit s málem a z toho vytvořit maximum. Tato zkušenost jí nejednou inspirovala při návrhářské tvorbě.

Na svoje rodiště Světlá nad Sázavou vzpomíná s láskou, celým životem ji provázejí nezapomenutelné dojmy z pozorování letních luk posetých vlčími máky, tatínka při kreslení návrhů broušeného skla a nádherných květinových vazeb a dekorací milované maminky.

Po studiu střední sklářské školy Blanka Kyselová úspěšně vystudovala vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor oděvní tvorba. Získala titul akademický malíř a zanedlouho se vydala za svým manželem do Libanonu. Po několika měsících zde otvírá vlastní salón Blanka Haute Couture.Během své tvorby v exotickém Bejrútu pořádá a organizuje řadu módních přehlídek, její tvorbě věnují prostor světové módní časopisy a televizní společnosti. V roce 1987 vyhrává světový konkurz na návrhy policejních uniforem ve Spojených Arabských Emirátech. 25 let obléká nejen High society v Libanonu a Evropě, ale především manželky a dcery králů, emírů, šejchů a magnátů v zemích Perského zálivu.

Hlavní doménou Blanky Matragi jsou večerní toalety a svatební šaty. Nicméně se občas také vrací ke své původní vášni - sklářské tvorbě. S jejími návrhy rozličných kolekcí sleněných motýlů se můžeme setkat zanedlouho na třítýdenní výstavě v Obecním Domě.

Blanka Matragi je dynamická a ambiciózní žena, která ráda překračuje hranice tradičních principů a neuvěřitelnou kreativitou dokazuje, že to, co se ve světě výtvarného umění počítá, je nápad, cit pro materiál a stoprocentně odvedená práce. Právě láska k vysoké krejčovině, k dokonalému řemeslu a také sklářské tvorbě ji provází celým životem.

V Praze se s paní Matragi můžeme setkat 22 .září při příležitosti benefiční přehlídky a následné výstavy, která bude probíhat od 24.9. – 15.10. ve výstavních sálech Obecního domu.
Výtěžek z obou akcí bude věnován na pomoc dětem ve válkou zničeném Libanonu.

Za svoji tvorbu získala řadu vážených ocenění jako např. Cenu Salvadora Dalího a Evropskou cenu za umění. V roce 2003 dostala od Českého senátu a Ministerstva zahraničních věcí titul Významná česká žena ve světě. Kromě oděvní tvorby se aktivně věnuje navrhování skla a charitativní činnosti

FOTOGALERIE

Ukázky z tvorby Blanky Matragi

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář